
Nu har det hänt lite sedan jag förra våren var i Mölnlycke fabriker. Området är ett kulturhistoriskt område som kommer att bebyggas med hyresrätter och bostad
srätter under en 10-års period. Byggnationen av 123 hyresrätter pågår och inflyttning kommer att ske 2021-2024. Renoveringen av en fastigheten som pågick där i våras är klar och det återstår att se vilka som flyttar in där.
Våren 2019 besökte jag Mölnlycke fabriker. Då började man byggnationerna av bostäder i området. Läs om höghastighetsbanan Mölnlycke-Borås.
Bild 1 av 6
Våren 2019 besökte jag Mölnlycke fabriker. Då började man byggnationerna av bostäder i området. Läs om höghastighetsbanan Mölnlycke-Borås.
Relaterade bilder:
Snøhetta har designat Lakehouse och även bla Operahuset i Oslo. det finns likheter, lutning och tak som man kan promenera på.
Bild 22 av 73
Snøhetta har designat Lakehouse och även bla Operahuset i Oslo. Det finns likheter, lutning och tak som man kan promenera på.